9 kallista ruokaa lopettamaan ostaminen (ja mitä ostaa sen sijaan)

Squash

Kuva: Elise Bakketun / iStock / Thinkstock

Squash: Go Beyond Butternut Rakastamme rehevää, makeaa voipähkinäkurpitsaa, joka on muussattu tai sekoitettu syksyn ja talven keittoihin, mutta sen valmistaminen voi olla työlästä. Se on iso ja painava, vaikea leikata ja siinä on kova ulkokuori, jota voi olla vaikea poistaa. Joten huomaamme usein käyttävämme ylimääräistä rahaa ostaaksemme valmiiksi kuorittuja, valmiiksi leikattuja paloja, joiden hinta voi vaihdella 2,50 dollarista jopa 4 dollariin kilolta. Sitten löysimme delicata squashin, hieman vähemmän makean mutta silti miedosokerisen lajikkeen. Se on mureampaa, joten se on helpompi leikata; lisäksi sen kuori on syötävä. Voit saada saman määrän squashia 0,99 dollarilla.

Vaihda ja tallenna: 1,50–3,99 dollaria puntaa kohden

Kuva: Thinkstock

Marjat: Harkitse kuinka käytät niitä USDA:n äskettäinen tiedote hinnasta, jonka amerikkalaiset maksavat hedelmistä ja vihanneksista ( National Geographic analysoi täällä ) asettaa karhunvatukat ja vadelmat listan kärkeen. Ne maksavat 3,94 dollaria ja 3,87 dollaria puntaa kohden. Budjettiystävälliset vaihtoehdot riippuvat siitä, kuinka käytät hedelmiä: täytä torttu omenoiden kanssa (keskimäärin 83 senttiä kilolta). Tarjoile murokakun ja kermavaahdon kanssa, kokeile persikoita, jotka maksavat noin 97 senttiä kilolta. Jos haluat vain makean hapakkaan hedelmän aamiaismurosi päälle, luumut (1,16 dollaria paunalta) tai mansikat (1,47 dollaria paunalta) ovat halvempia vaihtoehtoja.

Vaihda ja tallenna: 2,50–3 dollaria puntaa kohden

Kuva: Thinkstock



Pihvi: Ole kunnossa vähän lihavammalla Ihmisten mielestä filet mignon on paras pihvi, jonka voit ostaa. Se on mureaa ja samettista, ja siinä on hienovarainen maku, joka ei vaadi paljon muuta kuin suolaa ja pippuria, jotta se maistuisi herkulliselta. Tällainen rappeutuminen ei ole halpaa: keskelle leikattu pala voi maksaa 30 dollaria paunalta (jopa enemmän ruohokäyttöisenä). Rib eye on kuitenkin vain hieman vähemmän mureaa, ja se voi olla vieläkin maukkaampi, koska siinä on enemmän rasvaa – ja se maksaa noin 18 dollaria kilolta. Paistinpannu on paras vaihtoehto tällä leikkauksella (grillaus voi olla kuumentavaa rasvan takia, joka voi syttyä palamaan).

Vaihda ja tallenna: 12 dollaria kilolta

Kuva: Thinkstock

Sahrami: Sävytä paellasi eri mausteella Maailman kallein mauste ( se on ollut siunaus Afganistanin maanviljelijöille viime aikoina ) on myös yksi hienovaraisimmista makuista. Jotkut sanovat, että se on hieman mausteinen, kun taas toiset havaitsevat kukkaisen nuotin. Kokit käyttävät sitä useimmiten antaakseen paellalle ja currylle keltaisen sävyn, mutta jos et halua maksaa 11 dollaria (tai paljon enemmän) 1/2 gramman purkkiin, on hyvä korvata kurkuma (mauste, joka antaa sinapin väri) - joka maksaa noin 4 dollaria 4 unssin pussista (yli 100 grammaa). Käytä vain vähemmän, koska se on melko voimakas ja voi voittaa muut maut.

Vaihda ja tallenna: 7 dollaria per kontti

Kuva: Thinkstock

Kahvi: Ditch the Caribbean eteläiselle Tyynellemerelle Jamaican Blue Mountain on yksi tunnetuimmista ja kalliimmista kahveista. Sen maine auttaa sitä keräämään peräti peräti 42 dollaria paunalta, mutta Jason Dominy, Barista Guild of America:n entinen puheenjohtaja, sanoo, että Papua-Uusi-Guineasta tulevat pavut ovat usein yhtä hyviä – ja paljon halvempia (noin 12 dollaria paunalta). ). Itse asiassa monet Papua-Uusi-Guinea-kahvit ovat peräisin kasveista, jotka kasvoivat Jamaican Blue Mountainin taimista.

Vaihda ja tallenna: 30 dollaria per kilo

Kuva: Thinkstock

Kuivatut sienet: Valitse erilainen lajike, joka on yhtä hyödyllinen Kuivatut sienet ovat kokin salainen ase. Ne säilyvät kaapissasi kuukausia; Kun tarvitset niitä, täytä ne vain kuumaan veteen, siivilöi ja keitä (ja suolainen liotusneste on yhtä arvokasta kuin itse sienet, varsinkin risottoa varten). Suosituimmat ovat porcini ja morel, mutta vaikka porcini maksaa noin 10 dollaria 2 unssilta, villinä kasvavat morssit maksavat noin 50 dollaria samasta summasta. Porcinilla on edelleen intensiivinen, savuinen maku ja se sopii erityisen hyvin pastaruokiin ja munakkaisiin, joissa on valkosipulia ja tuoretta lehtipersiljaa tai timjamia.

Vaihda ja tallenna: 20 dollaria unssilta

Kuva: Thinkstock

Juuston raastaminen: Astu pois Pohjois-Italian mukavuusalueelta Ainoastaan ​​Pohjois-Italian Emilia-Romagnan alueella tuotettu Parmigiano-Reggiano tunnetaan italialaisten juustojen kuninkaana, koska se on terävää ja makeaa, murenevan rakenteen ja pienten kiteiden ansiosta. hienovarainen crunch. Se maksaa myös ruhtinaallisen summan, yleensä noin 18 dollaria puntaa kohden. Pecorino Romano ja Locatelli Pecorino Romano, jotka tulevat kauempaa etelästä, lähellä Roomaa, ovat hieman suolaisempia, mutta silti erinomaisia ​​raastettuina, ja ne ovat halvempia (useimmat maksavat noin 13 dollaria paunalta). Ja jos haluat lisätä orecchietteäsi ei-italialaista juustoa, etsi kotimaista parmesaania, jota voit löytää noin 12 dollarilla kilolta.

Vaihda ja tallenna: 5-6 dollaria puntaa kohden

Kuva: Thinkstock

Maksalevite: Hae Deli-tiskiltä samppanjaa oluella Budget Paté on herkullinen ja helppo välipala arkille cocktaileille. levitä se rapealle paahtoleivälle tai keksille ja saat välittömän alkupalan. Monet maalaispasteet voivat maksaa noin 15 dollaria kilolta, mutta maksawurst, joka myös tehdään pääasiassa sianlihasta ja sianmaksasta, on yleensä lähempänä 7 dollaria samalla summalla. Delit-tiskillä voi olla enemmän suolaa kuin pöytävesikeksejä, mutta tarjoile se lautasella, jossa on kornikoneja ja luumuhilloa lasillisten kuivaa valkoviiniä kera, ja luota meihin, vieraasi eivät välitä.

Vaihda ja tallenna: 8 dollaria kilolta

Kuva: Thinkstock

Riisi: Sop Up -kastike tahmeamman viljan kanssa Mausteet ovat yleensä intialaisen illallisen kallein osa; huippulaadukas kardemumma, garam masala ja curryjauhe yhdistyvät nopeasti. Lisää kallista basmatiriisiä, joka on näkyvästi esillä monissa ruoissa, ja saatat alkaa miettimään, olisiko noutoruoka halvempaa. Basmati, jolla on kuiva ja pörröinen rakenne, on yksi kalleimmista jyvistä: 11 dollaria 5 punnan pussista. Alunperin Thaimaasta kotoisin oleva jasmiini on tahmeampaa, lyhyemmällä jyvällä, mutta maistuu silti herkulliselta tuoksuvaan currykastikkeeseen tukahdutettuna. 5 punnan laukku maksaa noin 6,50 dollaria.

Vaihda ja tallenna: 4,50 dollaria kilolta Strategiset ruokaostokset parhaiden tarjousten saamiseksi

Mielenkiintoisia Artikkeleita